Доповідь завідувачки відділу каталітичного синтезу Інституту Любов Патриляк на засіданні Президії НАН України 11 грудня 2024 року
11 грудня 2024 року під головуванням Президента НАН України академіка НАН України Анатолія Загороднього відбулося чергове засідання Президії НАН України.
На цьому засіданні одним із питань порядку денного була доповідь завідувачки відділу каталітичного синтезу Інституту біоорганічної хімії та нафтохімії ім. В.П. Кухаря НАН України докторки хімічних наук Любов Казимирівни Патриляк на тему «Біопаливо і нафтове паливо в контексті паливної незалежності України». Під час доповіді вона зазначила, що в Інституті проводяться актуальні та важливі дослідження впливу хімічного складу природних олій на якість отримуваних переестерифікацією естерів жирних кислот. Такі роботи мають вагоме прикладне значення та спрямовані, зокрема, на розроблення ефективних гомогенно-каталітичних методів одержання етилових та бутилових естерів жирних кислот на основі ріпакової, соняшникової, гірчичної, кукурудзяної олій або відходів використаної соняшникової олії харчової промисловості. Отримані продукти можуть використовуватися як компоненти біодизельного палива, що підтверджено численними моторними випробуваннями. Дослідження засвідчили високі енергетичні показники роботи двигуна, які несуттєво погіршуються зі зростанням біологічної складової, а екологічні показники при цьому беззаперечно покращуються. Синтезовано також високоефективні біфункціональні цеолітні каталізатори перетворення лінійних вуглеводнів до ізомерних структур з низьким вмістом благородних металів або й без них, що дає можливість отримувати ізомеризат як цінний високооктановий компонент бензину. Згадані роботи є особливо нагальними в умовах воєнного стану та практично повної залежності України від постачання моторних палив з-за кордону. Налагодження вітчизняного виробництва етилового біодизеля сприяло б зменшенню залежності держави від імпорту дизельного палива та покращенню екологічної ситуації.
В обговоренні доповіді виступили академіки НАН України Микола Картель, Петро Стрижак і Ярослав Блюм та член-кореспондент НАН України Володимир Брей.